stat4u

Czy poradzimy sobie z Downem?
15.08.2013 rok.
Powiększ

Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na wyeliminowanie dodatkowego chromosomu 21, odpowiedzialnego za powstawanie zespołu Downa.
Do tej pory była możliwa jedynie korekta pojedynczego wadliwego genu. Zespołowi naukowców udało się po raz pierwszy „wyciszyć” działanie całego chromosomu, dzięki zastosowaniu genu zwanego XIST. W naturalnych warunkach jest on odpowiedzialny za „wyłączenie” jednej z dwóch kopii chromosomu X, występujących w zarodkach żeńskich.
Naukowcy wpadli na pomysł, aby umieścić gen XIST w komórkach macierzystych pobranych od osoby z zespołem Downa. Następnie uaktywniono go za pomocą tetracykliny. Okazało się, że podobnie jak w przypadku chromosomu X, wyłącza on trzecią, dodatkową kopię chromosomu 21, co pozwala na dalszy rozwój komórek w prawidłowy sposób.
Zapowiedziano, że nowa technika zostanie zastosowana na mysich zarodkach z trisomią 21. To pozwoli ocenić, czy podobną metodę będzie można wprowadzić u ludzi z zespołem Downa. Zanim jednak uda się opracować skuteczny sposób walki z nadmiarowymi chromosomami, może minąć wiele lat. Ale niektórzy eksperci wierzą, że to przełom w leczeniu tej choroby.

Józef Pawłowski


Copyright © 2010 Paweł Drewniak