stat4u

Wakacyjne zagrożenia
10.07.2013 rok.
Powiększ

Lato to dla dzieci i młodzieży nie tylko czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. To również okres trudnych wyborów i nowych sytuacji, w których nie zawsze wiedzą, jak się zachować. Próbują rzeczy, których nie robili nigdy wcześniej. Ważne, żeby zawsze wiedzieli, że w razie problemów mają do kogo zwrócić się o pomoc.
W wakacje młodzież poznaje wiele nowych osób. Jest też bardziej narażona na presję grupy. Pierwszy papieros czy skręt są często wypalane pod naciskiem znajomych. Nastolatki boją się, że jeśli odmówią zostaną odrzucone przez grupę.
Młode osoby częściej w tym okresie podejmują nieprzemyślane i bardzo ryzykowne kontakty seksualne. Takie decyzje często niosą za sobą konsekwencje negatywne wpływające na ich przyszłość - niechciane ciąże, choroby przenoszone drogą płciową, poczucie winy i wykorzystania, kłopoty z budowaniem relacji.
Charakterystycznym zagrożeniem w okresie wakacji są ucieczki z domu. Wielu rodziców nie zgadza się na samodzielny wyjazd dziecka w obawie przed zagrożeniami, z których dzieci nie zdają sobie sprawy. Brak spokojnej rozmowy sprawia, że nastolatki decydują się na ucieczkę, narażając się na przemoc, brak pieniędzy czy wykorzystanie seksualne.
Dzieci i młodzież nie zawsze zwracają się ze swoimi problemami do najbliższych - wstydzą się, boją się kary, nie chcą nikogo martwić. Często czują się osamotnione w sytuacjach, które wymknęły się im spod kontroli. Wtedy mogą otrzymać anonimowe wsparcie w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, Dbamy o to, żeby każde dziecko zostało wysłuchane i zrozumiane. Konsultanci wspierają je w trudnych sytuacjach i zawsze zachęcają, aby poprosili o pomoc bliskich.
Prosta informacja o możliwości skorzystania z Telefonu Zaufania 116 111 może uratować zdrowie lub życie Twojego dziecka. Zadbaj, aby numer 116 111 znalazł się w jego telefonie.

Józef Pawłowski


Copyright © 2010 Paweł Drewniak