stat4u

Komunikacja werbalna dzieci autystycznych
08.07.2013 rok.
Powiększ

Najnowsze badania naukowe rzuciły nowe światło na problem z komunikacją werbalną u autystycznych dzieci.
Jak wiadomo od pierwszych miesięcy życia unikają one kontaktu z drugą osobą, nie odpowiadają na jej obecność. Wydają się obojętne nawet na rodziców, sprawiają wrażenie jakby wolały być same.
Jak się okazuje przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że negatywnie odbierają one ludzki głos. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Stanford.
Obszar mózgu odpowiedzialny za interpretację ludzkiego głosu oddziałuje na tzw. ośrodek przyjemności. Badacze odkryli, że u małych autystyków w tym obszarze mózgu połączenia są o wiele słabsze niż u zdrowych dzieci. Normalnie rozwijający się noworodek, a później niemowlę żywo reaguje na mowę najbliższych mu osób, nawet jeśli jej nie rozumie. Spokojny głos matki sprawia mu przyjemność. U chorego dziecka tak się nie dzieje.
Powyższe odkrycie potwierdza teorię, która mówi, że u dzieci z autyzmem system pobudzający ośrodek przyjemności w mózgu nie działa tak jak powinien. To tłumaczy, dlaczego w dużej mierze pozostają one obojętne na ludzki głos i emocje przekazywane wraz z nim, bowiem kiedy rozmawiamy, przekazujemy sobie nie tylko informacje, ale również emocje.
To bardzo ważna informacja dla rodziców zmagających się z chorobą swoich dzieci. Nawet te, które mają bogate słownictwo, nie potrafią podtrzymać rozmowy, inne wydają się niezdolne do składania sensownych zdań, używają języka w niespotykany sposób. Nie rozróżniają tonu głosu, charakterystycznych zwrotów, nie odczytują ironii i sarkazmu. Przekazywane informacje znaczą dla nich to samo, niezależnie od tego, czy wypowiedziane zostały z uśmiechem czy ze złością. W związku z tym nie są również w stanie w typowy sposób odpowiadać na oznaki rodzicielskiej miłości. A dorośli odbierają to często jako brak uczucia i przywiązania ze strony dziecka.
Czy te badania pomogą udoskonalić metody terapii stosowane u dzieci ze spektrum autyzmu? To się jeszcze okaże, ale trzeba mieć nadzieję, że tak.

Józef Pawłowski


Copyright © 2010 Paweł Drewniak