stat4u

Przewodnicząca popiera…
20.06.2013 rok.
Powiększ

Co? Sprawiedliwy handel!
Co to takiego? W wielkim skrócie: pozwala kupować produkty, które gwarantują, że ludzie, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.

Powiększ

Co to ma wspólnego z prawami dziecka? Oto pracownicy w krajach rozwijających się, znajdujący się na początku łańcucha produkcji, nie zawsze dostają sprawiedliwą część zysków z handlu produktami, które uprawiają/wytwarzają. Niestety, bardzo często ceny, które dostają za swoje produkty, są tak niskie, że nie są w stanie utrzymać z tego ani siebie ani swojej rodziny. Nie stać ich na posyłanie dzieci do szkoły ani na godne życie. Jeszcze gorsza jest sytuacja, kiedy to dzieci są zatrudniane przy produkcji tych towarów, choć jest to całkowicie zabronione.
Powiększ

Nie dziwcie się więc, że Przewodnicząca jeleniogórskiego TKOPD – Pani Krystyna Demkowicz, wzięła udział w Obchodach Jeleniogórskich Dni Sprawiedliwego Handlu (24 maja 2013 r.).
Organizatorami tej imprezy byli: ZST Mechanik, ZSLiZ nr 2 oraz Grupa Koordynująca kampanię „Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”, a odbyły się na terenie tej pierwszej Szkoły, ze wsparciem wielu jeleniogórskich osobistości, firm i instytucji, w tym i naszego Komitetu, pod honorowym patronatem Prezydenta Jeleniej Góry.

Powiększ

Złożyło się na nią, poza oficjalnymi mowami: prezentacja multimedialną nt. milenijnych celów rozwoju, przygotowana przez młodzież z ZSLiZ Nr 2, wystawy tematyczne („Afganistan – dzieci chcą się uczyć” i „A ty w co się bawisz?”), projekcja film „Handel w mieście solidarności”, występy uczniów ZSLiZ Nr 2 i zespołu muzycznego E=mc2 z ZST „Mechanik” oraz degustacja kawy z certyfikatem Fair Trade.
Powiększ

Gala była też okazją do ogłoszenia wyników konkursu plastycznego dotyczącego Sprawiedliwego Handlu, w którym udział brali uczniowie wszystkich szczebli jeleniogórskich szkół.

Józef Pawłowski


Copyright © 2010 Paweł Drewniak