stat4u


Aktualności TKOPD ...

Nic o nas bez nas… cd. 23.09.2013 r.

Powracamy (vide wpis z dnia 26.08.13 r.) do trwających przygotowań dotyczących 21 Międzynarodowej Konferencji - 6.11.13 r. Drezno.
Jest już sprecyzowany tytuł i jednocześnie temat przewodni Konferencji: Ponad granicami...Gala KOPD 2013. 12.09.2013 r.

Tegoroczna Gala Charytatywna zorganizowana 10 września przez Komitet Ochrony Praw Dziecka miała wyjątkowo uroczystą oprawę. Wręczono 31 nagród głównych i 35 wyróżnień dla firm oferujących produkty i usługi wartościowe dla rozwoju dzieci...„Niebieska Linia” cd. 04.09.2013 r.

W styczniu Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia", uruchomiło dla praktyków pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie nową formę działania w postaci konsultacji dla przedstawicieli służb i organizacji pozarządowych...Ważna informacja 30.08.2013 r.

Informujemy, że kolejne z tegorocznych seminariów pt.: Strategia pracy zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych. Działania w sytuacjach: współwystępowania przemocy w rodzinie i choroby psychicznej, braku kontaktu z członkami rodziny, konfliktu rodzinnego”, odbędzie się 20 września 2013 r...Nic o nas bez nas… 26.08.2013 r.

Udział młodzieży w podejmowaniu decyzji w sprawach ich dotyczących na terenie Saksonii, w regionie Usti nad Łabą i Kotlinie Jeleniogórskiej – to idea przewodnia współorganizowanej przez nasz Komitet, 21. dorocznej międzynarodowej konferencji roboczej, która odbędzie się w Dreźnie 6 listopada 2013 r..."Niebieska Linia" 19.08.2013 r.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” informuje o zainicjowaniu nowej formy działalności. Od stycznia 2013 r. osoby spotykające się w codziennej pracy z problemem przemocy w rodzinie mogą skorzystać z pomocy w formie nieodpłatnych konsultacji dla specjalistów...Czy poradzimy sobie z Downem? 15.08.2013 r.

Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na wyeliminowanie dodatkowego chromosomu 21, odpowiedzialnego za powstawanie zespołu Downa.
Do tej pory była możliwa jedynie korekta pojedynczego wadliwego genu. Zespołowi naukowców udało się...Komitet Narodów Zjednoczonych pyta 05.08.2013 r.

Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił Watykan o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące skandalu pedofilskiego w Kościele, zaznaczając, że przedłożenie tego wniosku jest działaniem rutynowym, dotyczącym wszystkich państw...Przemoc wobec nieletnich 22.07.2013 r.

Wciąż brakuje nam podstawowej wiedzy o mechanizmach przemocy domowej i bicia. Poczynając od klapsa, szarpnięcia, potrząśnięcia - początkowo przynoszą efekt, bowiem dziecko jest przerażone, nie rozumie tego, co się wydarzyło. Odruchowo sięgamy więc po kary cielesnej...Wakacyjne zagrożenia 10.07.2013 r.

Lato to dla dzieci i młodzieży nie tylko czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. To również okres trudnych wyborów i nowych sytuacji, w których nie zawsze wiedzą, jak się zachować. Próbują rzeczy, których nie robili nigdy wcześniej...Komunikacja werbalna dzieci autystycznych 08.07.2013 r.

Najnowsze badania naukowe rzuciły nowe światło na problem z komunikacją werbalną u autystycznych dzieci.
Jak wiadomo od pierwszych miesięcy życia unikają one kontaktu z drugą osobą, nie odpowiadają na jej obecność. Wydają się obojętne nawet na rodziców, sprawiają wrażenie jakby wolały być same...Czas kanikuły… 03.07.2013 r.

Niestety, nie będziemy pisać o wakacyjnej labie, lecz pragniemy tym wpisem prosić wszystkich rodziców (opiekunów prawnych), aby w wypadku otrzymania nawet najdrobniejszego sygnału od swoich dzieci lub gdy sami zaobserwują, że jest coś nie tak z kolonią, obozem, półkolonią, na których te dzieci przebywają...Do przemyślenia… 01.07.2013 r.

Do sądów wpływa coraz więcej spraw o pozbawienie, ograniczenie i zawieszenie praw rodzicielskich. Wzrost jest lawinowy. Z danych Wydziału Statystyki i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości w roku 2000 do polskich sądów wpłynęło blisko 28,5 tys. spraw...Przerwa wakacyjna... 28.06.2013 r.

Wszem i wobec wszystkich informujemy, że w miesiącach: lipiec i sierpień 2013 r zawieszamy pełnienie dyżurów przy Przeciwprzemocowym telefonie zaufania.
W sprawach wyjątkowo pilnych...Noc Profilaktyki w Jeleniej Górze 26.06.2013 r.

Zaliczyliśmy udział w Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. Zdarzenie miało miejsce 22.06.2013 r., na Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze w godzinach od 15.30 do 24.00.
Rozpoczął je bieg ul. 1 Maja harcerzy, uczniów klas policyjnych, dzieci i młodzież z MDK oraz delegacji uczniów jeleniogórskich szkół, na Plac Ratuszowy. Uczestnicy biegu eksponowali kartony symbolizujące zasadnicze idee ProgramuJesteśmy ciągle potrzebni… 24.06.2013 r.

Nasz Przeciwprzemocowy Telefon Zaufania jest ciągle potrzebny. Co trzecia kobieta na świecie doznaje przemocy. Jest policzkowana, duszona, gwałcona. Brutalne traktowanie kobiet przybrało rozmiary epidemii – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)Przewodnicząca popiera… 20.06.2013 r.

Co? Sprawiedliwy handel! Co to takiego? W wielkim skrócie: pozwala kupować produkty, które gwarantują, że ludzie, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.„Profilaktyka a Ty”, czyli "PaT" 17.06.2013 r.

- Co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki uzależnień?
Może w nim wziąć udział każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna, kto chce działać na rzecz drugiego człowieka.

PaT to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji. Nie ma charakteru akcyjności i konkurencyjności.Bliżej do 21. Konferencji 14.06.2013 r.

Od lat z naszym niemieckim i czeskim partnerami organizujemy coroczne konferencje – wymianę doświadczeń. W tym roku będzie to już po raz 21. Tym razem w roli gospodarza wystąpi nasz niemiecki partner - Deutscher Kinderschutzbund Landesverband Sachsen e.V. z siedzibą w Dreźnie.
Odbyły się już dwa spotkania robocze: pierwsze w Zittau 14.03.13 r., a drugie w Dreźnie 13.06.13 r.Nasz sąsiad skończył 25 lat 11.06.2013 r.

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze został utworzony przez Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka uchwała z dnia 10.06.1988 roku.
Rozpoczynał skromnie – od dyżurów interwencyjnych raz w tygodniu, ale dziś, po 25 latach działalności może pochwalić się szeroka gamą form realizacji swej misji - ochrony praw oraz interesów dziecka i rodziny.Reagowanie na przemoc 05.06.2013 r.

1. Na ulicy i po sąsiedzku
Obniż poziom agresji. Pokaż, że widzisz co się dzieje. Daj pomocną radę.

Po pierwsze reaguj bez agresji – inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać.Trzy filary efektywnego zachowania wobec dziecka 03.06.2013 r.

1. Powiedz, że kochasz
Pokazuj dziecku jak bardzo je kochasz - okazuj to zarówno słowem, jak i gestami. Przytulane i całowane nabierze pewności siebie, poczucia własnej wartości i będzie mu łatwiej iść przez życie. Pokazuj, że kochasz bezwarunkowo, nawet jak jest niegrzeczne! Co nie znaczy, że pozwalasz mu na wszystko - precyzyjnie nazywaj zachowania, które są niewłaściwe.REAGUJ! MASZ PRAWO i OBOWIĄZEK! 27.05.2013 r.

Mając na uwadze dobro dzieci oraz częste wypadki niereagowania dorosłych na krzywdę dzieci oraz stosowania przemocy wobec najmłodszych, 27 maja 2013 roku wystartowała kampania społeczna REAGUJ. MASZ PRAWO.
Jej głównym celem jest zmiana postaw społecznych wśród osób dorosłych - biernej postawy wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie wobec nich przemocy.Czas NGO 23.05.2013 r.

We wrześniu 2012 roku czynnie uczestniczyliśmy w Tygodniu Organizacji Pozarządowych, którego inicjatorem był Wydział Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Jeleniej Góry. Nasze propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Nie dziwcie się więc, że w tym roku włączamy się w organizację przedsięwzięcia nazwanego: „Czerwiec z NGO” (druga edycja jeleniogórskich spotkań z organizacjami pozarządowymi w zmienionej nieco formule i wydłużonym czasie).Mediacja rodzinna 20.05.2013 r.

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze posiada specjalistów w zakresie prowadzi mediację w sprawach rodzinnych, rozwodowych, separacyjnych oraz opiekuńczych.
Mediacja jest metodą rozwiązywania konfliktów. Zakłada, że przy pomocy bezstronnego i neutralnego mediatora strony konfliktu w bezpośredniej rozmowie mogą wypracować wspólne i uczciwe dla nich porozumienie.Nasza oferta 13.05.2013 r.

Naszą ofertę kierujemy do: dzieci, rodziców lub opiekunów dzieci, osób zawodowo pracujących z dziećmi i rodzinami oraz innych osób zaniepokojonych sytuacją dziecka.
Formy pomocy: pedagogiczna (poradnictwo i konsultacje), mediacje rodzinne i pomoc prawna.Najnowszy raport UNICEF 25.04.2013r.

Biorąc pod uwagę stopę ubóstwa względnego dzieci, Polska zajęła 20 miejsce. Wyznacznikiem był odsetek dzieci w wieku 0-17 lat żyjących w gospodarstwach domowych dysponujących dochodem ekwiwalentnym wynoszącym mniej niż 50% mediany dochodów w danym kraju.Co to są prawa dziecka? 11.04.2013r.

Ciągle o tym przypominamy, ciągle to czynimy i czynić będziemy!

Wstęp
 Każdy człowiek jest osobą, ale żaden człowiek nie rodzi się w pełni ukształtowany. Pełnię swojej osobowości musi rozwinąć.
 Każdy człowiek musi odpowiednio ukształtować swoje ciało, musi uaktywnić swoje siły motoryczne...Z ostatniej chwili 18.03.2013r.

Dobre wieści dla ojców walczących o wychowywanie swoich pociech.
Ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne (RODK), na opiniach których od lat opierają się sądy rodzinne przy decydowaniu o losach rodzin, nie mają uprawnień do opiniowania w sprawach małoletnich.Moje trzy grosze… 04.03.2013r.

Na jednym z zebrań jeleniogórskiego TKOPD podniesiono sprawę opieki nad dzieckiem przez rodzinę zastępczą – członka rodziny, lub prze jednego z rodziców, albo przez zawodową rodzinę zastępczą. Padło też stwierdzenie, przyjęte dość przychylnie, że sądy wiedzą co robią, są profesjonalne, wszystko co czynią jest dla dobra dziecka.
Mam inne na ten temat zdanie...Szanowny Panie Prezydencie 25.02.2013r.

30.04.2012 r. weszła w życie Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej z dnia 15.04.2011 r., mimo wielu sprzeciwów i wątpliwości, jakie wzbudzały jej zapisy.
Trudno nie zgodzić się z jej założeniami, mającymi na celu gromadzenie wiarygodnych danych na różnych poziomach, od lokalnego, regionalnego aż po krajowy...Szanowny Panie Premierze 18.02.2013r.

Wnosimy o natychmiastowe podjęcie przez Ministerstwo Finansów prac legislacyjnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia bezpłatnych porad prawnych.Kontakty rodzica z dzieckiem 11.02.2013r.

Polska naruszyła prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego w sprawie uregulowania kontaktów ojca z dzieckiem – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Skarb Państwa zapłacił skarżącemu 5 tys. euro tytułem zadośćuczynienia za doznane krzywdy.Warto wiedzieć 04.02.2013r.

Bardzo często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi spraw rozwodowych i alimentacyjnych i wynikających z nich sytuacji – udzielamy pomocy w sporządzaniu pism do sądu. Warto więc coś wiedzieć na temat wnoszenia (pisania):...Złe zachowania nie pozostają bezkarne 28.01.2013r.

Złe zachowanie ucznia, ale i nauczyciela nie pozostaje bezkarne.
Uczniowie klas II Gimnazjum nr 2 w Suwałkach stanęli przed sądem.
Jedenaścioro uczniów (ośmiu chłopców i trzy dziewczęta), czyli ponad jedna trzecia całej klasyJak poprawnie bić dzieci? Czyli pas kluczem do dziecięcego serca 21.01.2013r.

Nie trzeba było długo czekać na rozpętanie kampanii: Stop cenzurze książek chrześcijańskich – wzywania przez katolickie portale do protestów przeciwko zaskakującym szykanom Rzecznika Praw Dziecka (RPD), kierowanym ku wydawcom chrześcijańskim publikującym książki na tematy rodzinno-wychowawcze.Jak poprawnie bić dzieci? 14.01.2013r.

Na powyższe pytanie znajdziecie odpowiedź w dwóch poniższych Poradnikach propagujących bicie dzieci.
Jednak na wniosek KOPD, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, skierował do prokuratury wniosek dotyczący tych książek.
- To uprzedmiotowienie dziecka, nie do zaakceptowania w XXI wieku - powiedział.Zamiast klapsa 07.01.2013r.

Karanie a ponoszenie konsekwencji
Kara to najczęściej wybierana metoda wychowawcza, po którą sięgają rodzice, gdy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ich oczekiwaniami. Kara ma nauczyć dziecko właściwego postępowania, często przybiera ona formę nakazów, zakazów, rozkazów, bicia, klapsów, manipulacji, krzyków, porównań, dawania szlabanów, prawienia kazań, straszenia, przekupywania. Wszystko dla dobra dzieciMaltretowany, molestowany 04.01.2013r.

Jak rozpoznać molestowane dziecko? W jakich zachowaniach doszukiwać się objawów seksualnych nadużyć? Jak na nie zareagować? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe. Co nie znaczy, że w ogóle ich nie ma.
Widok za oknem mieszkania Halszki Opfer jest cudowny: to wielka zaśnieżona przestrzeń, rozciągająca się aż po las.Szkolna przemoc… 15.12.2012r.

Opracowano w oparciu o informacje zebrane podczas realizacji zadania: „Konwencja o Prawach Dziecka – praktyczne zasady jej przestrzegania na terenie szkoły w aspekcie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej”, realizowanego we wszystkich jeleniogórskich szkołach z klasami V szkół podstawowych i II gimnazjum.Nie dla przemocy rówieśniczej! 13.12.2012r.

Prezydent Jeleniej Góry wsparł finansowo realizację przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze przedsięwzięcia pod nazwą: „Konwencja o Prawach Dziecka” – praktyczne zasady jej przestrzegania na terenie szkoły w aspekcie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej.Stanowisko XX Jubileuszowej Konferencji
20 lat razem – wychowanie dzieci bez przemocy
09.11.2012r.


Podczas 20-tej Jubileuszowej Konferencji (Usti nad Labą, 8-9 listopad 2012 r.) czeskich (Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem), niemieckich (Deutscher Kinderschutzbund Landesverband Sachsen) i polskich (jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka) partnerów z udziałem gości z Austrii, dominowały dwa bloki tematyczneXX Jubileuszowa konferencja za nami 09.11.2012r.

Jej gospodarzem było Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem, a odbyła się w dniach 8-9.11.2012 r. właśnie w Ústí nad Labem.
Podczas tej 20-tej Międzynarodowej Roboczej konferencji czeskich (Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem), niemieckich (Deutscher Kinderschutzbund Landesverband Sachsen) i polskich (jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka) partnerów z udziałem gości z Austrii, innych landów niemieckich oraz TKOPD z Gdańska i Zielonej GóryHistoria, dzień dzisiejszy i przyszłość współpracy widziana oczami polskiego partnera 08.11.2012r.

 Pomysł corocznych spotkań i wymiany doświadczeń, o czym dowiadujemy się z Kroniki 20-lecia, wyszedł z Centrum Wolontariatu w Ustí nad Labą i Saksońskiego Niemieckiego Związku Ochrony Dziecka w Dreźnie (DKSB), którego przygraniczne oddziały współpracowały z polskimi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się dzieckiem i rodziną, w tym także z TPD: Görlitz ze Zgorzelcem, a Zittau z Bogatynią.„Szkoła bez przemocy“ - przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej w szkołach podstawowych i gimnazjach Jeleniej Góry – prezentacja programu 07.11.2012r.

 Przemoc w szkole, to w dużej mierze odwzorowywanie, czy też odreagowywanie przemocy w rodzinie.
Od 1 sierpnia 2010 r. obowiązuje w Polsce znowelizowana ustawa z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja uregulowała przede wszystkim kwestie kar cielesnych oraz ochronę zdrowia i życia dzieci. Dokładnie: wprowadziła zakaz stosowania kar cielesnych wobec dziecAkcja Akacja, Akcja Dąb – Niezwykli Dolnoślązacy 2012 14.10.2012r.

 Poznajemy jednego z laureatów, których 10 października 2012 r., po intensywnych obradach, wyłoniła Komisja Konkursowa DFOP.
Podczas tegorocznej edycji wpłynęło ponad 50 formularzy zgłoszeniowych przedstawiających sylwetki kandydatów. Komisji stanęła przed trudnym zadaniem.Komitet na Festynie 13.10.2012r.

 Podczas Festynu promujący rodzicielstwo zastępcze, który odbył się w sobotę na Placu Piastowskim w Jeleniej Górze – Cieplicach (13 października 2012 r.), podczas którego promowano opiekę nad sierotami w ramach rodzicielstwa zastępczego, czynny udział wzięły też instytucje i organizacje oraz fundacje promujące na co dzień dobro dziecka i rodziny, a wśród nich Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze.Powszechna Deklaracja Praw Człowieka a Konwencja Praw Dziecka 10.09.2012r.

 „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” – ta prawda już od lat uświadamiana jest uczniom podczas wewnątrzszkolnych akcji mających na celu uświadamianie uczniom swoich praw, ale także obowiązków.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło 10 grudnia 1948 r. Powszechną deklarację praw człowieka.KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA w zakresie dotyczącym szkoły 10.09.2012r.

Z preambuły wynika, że:
 Konwencję oparto o Powszechną Deklarację Praw Człowieka, wskazującą i na to, iż dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy,
 dziecko powinno być w pełni przygotowane do życia w społeczeństwie, jako indywidualnie ukształtowana jednostka, wychowana w duchu ideałów zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych, a w szczególnościPrawa człowieka zaczynają się od praw dziecka 21.06.2012r.

Pod powyższym hasłem w dniu 1 czerwca 2012 r. – Międzynarodowym Dniu Dziecka, Samorząd Uczniowski Gimnazjum w Starej Kamienicy zorganizował debatę – dialog dorosłych z gimnazjalistami, której celem była próba odpowiedzi na pytania o rozumienie, respektowanie i szanowanie praw dziecka, o ich przestrzeganie w różnorodnych życiowych sytuacjach.
Pozwoliłem sobie „ukraść” ten tytuł dla mego wystąpienia otwierającego uroczystość związaną z obchodami 30-lecia KOPD i 20-lecia jeleniogórskiego TKOPD30 lat KOPD 03.04.2012r.

Co to są prawa dziecka oraz jak je stosować w praktyce i jak aktualnie wygląda sytuacja przestrzegania praw dziecka w Polsce?
Na te oraz inne pytania odpowiadali 3 kwietnia 2012 r. w Teatrze "Kamienica" Rzecznik Praw Dziecka oraz Komitet Ochrony Praw Dziecka na wspólnie zorganizowanej konferencji w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka: Prawa dziecka - teoria i praktykaPrawa człowieka zaczynają się od praw dziecka 01.06.2012r.

Pod powyższym hasłem w dniu 1 czerwca – Międzynarodowym Dniu Dziecka, Samorząd Uczniowski Gimnazjum w Starej Kamienicy, pod kierunkiem pedagoga tej szkoły, zorganizował debatę – dialog dorosłych z gimnazjalistami, której celem była próba odpowiedzi na pytania o rozumienie, respektowanie i szanowanie praw dziecka, o ich przestrzeganie w różnorodnych życiowych sytuacjach.Sprawozdanie 18.05.2012r.

ze spotkania uczniów klas I-III (ogólnie 7 klas – 128 uczniów) Gimnazjum w Starej Kamienicy na temat Praw Dziecka, przeprowadzonego przez członków Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze: Józefa Pawłowskiego i Edytę ZarębęPowitanie wakacji 29.06.2012r.

Na prośbę - upomnienie, kilku członków, pokornie „zarządziłem” spotkanie integracyjne dla członków jeleniogórskiego TKOPD, zapraszając do uczestnictwa też ich rodziny (osoby towarzyszące). Jednocześnie informując, że sam stawię się z żoną własną i sznaucerką Holli – najważniejszą osoba klanu Pawła.Relacja z 18. Konferencji w Dreźnie 5.11.2010r.

Członkowie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka (TKOPD) w Jeleniej Górze, który był też współorganizatorem, wraz z pedagogami samorządowych szkól jeleniogórskich, przedstawicielami MOPS w Jeleniej Górze oraz ZSLiZ w Cieplicach, byli uczestnikami 18, Międzynarodowej Konferencji Roboczej polsko-czesko-niemieckiej (Land Saksonia).MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI
w Jeleniej Górze
21.10.2010r.


Już po raz drugi będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Mediacji. Zwyczajowo jest obchodzony w trzeci czwartek października, a więc w tym roku 21 października.
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka (TKOPD) w Jeleniej Górze, będąc organizacją promującą idee polubownego rozwiązywania sporów, nawiązywania dialogu oraz społeczeństwa otwartego, mający w swoich szeregach mediatorów rodzinnych...Pierwsze kłamstwo

Wazon stłuczony, a nikt nie przyznaje się do winy. "To nie ja" - mówi syn. "Ani ja" - wtóruje córka. Wiesz, że to nieprawda i jest ci przykro. Twój skarb - ta ukochana, niewinna istotka - kłamie?
Taka sytuacja powinna być dla ciebie bardzo ważnym sygnałem. Nic ci nie da, jeśli udasz, że tego nie słyszałaś, bo z małego kłamstwa może zrobić się wielki problem. Starsze dziecko - powyżej sześciu, siedmiu lat - oszukuje świadomie i celowo.25 Rocznica KOPD a TKOPD

1. Impuls przyszedł z Bielańskiego Szpitala, w maju 1980 r. - od dr Biblianny Mossakowskiej - ordynatora oddziału chirurgii dziecięcej. Poprosiła prof. Marię Łopatkową by zajęła się profilaktyką dzieci poparzonych. Było ich ponad połowę na 40-łóżkowym oddziale.
2. A okaleczone dzieci pozostawione bez opieki opiekunów prawnych.
3. A zabierane rodzicom dzieci tylko dlatego, że mają ciężkie warunki materialne i są nieco niewydolni wychowawczo, mimo że bardzo emocjonalnie związani z rodzicami.
4. A zakatowany pasem przez ojca 6-letni Danielek.
5. Tego tak zostawić nie można.
6. A TPD zbiurokratyzowane, zetatyzowane, zajmujące się wszystkim, czyli niczym.
7. Zaczyna się wśród ludzi dobrej woli myślenie o powołaniu KOPD.
· Budzi to opór - najlepiej chroni rodzina, w ludowym państwie nie może dziecku dziać się krzywda.
· Padają propozycje by była to ochrona dziecka poczętego, czy też od poczęcia i walka o zakaz aborcji.
· 8 czerwca 1981 r. podjęto uchwałę o powołaniu agend w terenie.
· Pierwsza akcja - dziecko w szpitalu i jego prawo do obecności przy nim rodziców, procedury przyjmowania dziecka do szpitalaGłos w dyskusji

Musimy bronić ofiar agresji w każdej polskiej szkole - stwierdził prezydent RP.
Ale jeżeli w tym samym stopniu będziemy dbali o interesy nadużywających siły i ich ofiary, to niewiele uda nam się zrobić dla tego najbardziej pokrzywdzonego. Wobec nich nie możemy stosować jednej miary, bowiem tym sposobem nie uda się wytępić przemocy w szkole.
Jaka jest zatem skuteczna recepta na ograniczenie szkolnej przemocy? Kto to wie? Ale...Szkoła bez przemocy

Trwa debata na temat "Szkoły bez przemocy". 20 regionalnych dzienników należących do grup wydawniczych Polskapresse i Orkla Press Polska, codziennie publikuje artykuły, w których dziennikarze pytają ekspertów jak radzić sobie z przemocą w szkole, opisują pozytywne przykłady środowisk, gdzie uczniowie i nauczyciele wspólnie szukają sposobów na szkołę bez przemocy.
Przedstawiamy Kodeks Szkoły bez Przemocy, stworzony przez Radę Programową akcji,Przemoc rówieśnicza

   MEN, a szczególnie media, raczyły wreszcie dostrzec przejawy przemocy rówieśniczej. Stało się to po propagandowo nagłośnionym samobójstwie Ani - uczennicy gimnazjum, upokorzonej przez kolegów z tej samej klasy i tragedią piętnastolatka z Włocławka. Terenowy komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze, jego członkowie, śledząc przejawy przemocy rówieśniczej w różnych jeleniogórskich placówkach szkolno-wychowawczych, sygnalizowali decydentom szkolnym występowanie tego typu zjawisk na terenie jeleniogórskich szkół już kilka lat temu.JELENIOGÓRSKA KOALICJA NA RZECZ
PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY


   Na podstawie Uchwały Nr 556/XLI/2001 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 16 października 2001 r. w sprawie zadań wynikających z realizacji na Terenie Jeleniej Góry kampanii przeciw krzywdzeniu i zaniedbywaniu dzieci pod hasłem "Dzieciństwo bez przemocy", szczególnie jej § 1 pkt 2, .powołuje się "Jeleniogórską Koalicję na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy".
   Koalicja została zawiązana z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jeleniej Górze i Jeleniogórskiego Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Koalicja ukierunkowana jest na przeciwdziałanie wszelki przejawom przemocy a szczególnie: przemocy w rodzinie, rówieśniczej i instytucjonalnej oraz wszechstronną i kompleksową pomoc ofiarom i sprawcom przemocy.Uchroń dziecko przed złym dotykiem

 · Nigdy nie możesz mieć pewności, że ten problem nie dotknie twojego syna czy córki. Musisz być czujna, i to zanim wydarzy się coś złego. Od najmłodszych lat ucz dziecko szacunku do swojego ciała.
 · Molestowanie seksualne to wciąż w naszym kraju temat tabu. Tymczasem - jak podają policyjne statystyki - doświadczyło go co czwarte polskie dziecko. Badania socjologów potwierdzają, że pedofilia może się pojawić w każdej zdrowej rodzinie.
Pedofil to - wbrew powszechnej opinii - wcale nie zboczeniec, który czai się w krzakach w parku, ale miły sąsiad z przeciwka, pan od wf., a czasami troskliwy wujek. Dzieci milczą, bo się wstydzą, boją, a często też czują się winne. Niekiedy przez całe życie skrywają swą bolesną tajemnicę.Przemoc rówieśnicza - rady dla rodziców.

Szkoła to dżungla, w której silniejsi terroryzują słabszych. A to zmusza do pytania: dlaczego i jak temu przeciwdziałać?
1. Rozmiar przemocy w szkole?
   Poziom agresji wśród młodzieży jest dość wysoki - uczniowie spotykają się z różnymi formami prześladowań ze strony kolegów. Z badań (UW na zlecenie MEiN) wynika, że bezpośrednich aktów przemocy fizycznej (jak np. pobicie czy przewrócenie) doświadcza około 20 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych. Na poważne groźby z użyciem niebezpiecznych narzędzi skarży się 2,4 proc. młodzieży. Dość wysoka jest liczba kradzieży i niszczenia cudzej własności - 12 proc. przypadków. Wśród nastolatków bardzo częsta jest również agresja słowna. Młodzi ludzie używają w stosunku do siebie wulgarnego języka, obrażają się nawzajem w okrutny sposób. Na takie ataki skarży się ponad 40 proc. uczniów!Nago przy dziecku? Granice intymności.

Spać czy nie spać z dzieckiem? Chodzić przy nim nago? - pytają rodzice. Podpowiadamy, kiedy wyznaczyć granice intymności.
Każdy dom ma swoje zwyczaje. Niektóre mamy natychmiast po powrocie ze szpitala podejmują decyzję, że miejsce niemowlęcia jest w jego łóżeczku. Inne uznają, że lepiej i wygodniej zabrać je do małżeńskiej sypialni. Które wyjście jest bardziej rozsądne i korzystniejsze dla rozwoju naszego dziecka?Copyright © 2010 Paweł Drewniak